Kwiaciarnia Lublin, Kwiaty Wiązanki Ślubne - Iwona Pietrzak

Kwiaciarnia Lublin

Iwona Pietrzak Iwona Pietrzak

Tel. (0-81) 5660880
Tel kom. 600-920-069

Lub skorzystaj z: formularza kontaktowego.

Bukiety ślubne


 

Bukiety ślubne są jednym z ważniejszych elementów ceremonii ślubnej. Dlatego nie może to być przypadkowy i nieprzemyślany wybór. Ważna jest forma i styl bukietu oraz dobór kwiatów i kolorów. Wiązanka ślubna powinna Młodych łączyć, a jednocześnie zbytnio się nie wyróżniać. Należy ją starannie dobrać do stroju nowożeńców. Kolor wiązanki wybieramy wiedząc jak wygląda suknia i garnitur wraz z dodatkami. Ważne są również kolorystyka makijażu oraz fryzura panny młodej. Połączenia monochromatyczne są gwarancją elegancji i harmonii. Jedna barwa konsekwentnie wypływa z drugiej, kwiaty nie kontrastują ze sobą. Bukiet w takim połączeniu pozostaje w tonacji sukni, jest jej dopełnieniem.

Innym połączeniem są kolory kontrastujące. Taki układ kwiatów daje mocny efekt. Korzystając z połączenia kontrastowego pamiętajmy, aby kolor dominujący nawiązywał do jakiegoś elementu stroju ślubnego.
W doborze barwy wiązanki pomogą dodatki, kolor może pochodzić ze stroju pana młodego, a także makijażu panny młodej. Wybieramy kolor dominujący i stosujemy go w bukiecie. Zwykle sprawdza się łączenie kolorów z jednej palety, np. suknia ecru, pomarańczowe koraliki, klipsy, pantofelki, lakier na paznokciach, szminka; u pana młodego pomarańczowa mucha i butonierka.

Wiele osób uważa, że wybór wiązanki to właściwie wybór kwiatów. Niektóre z nich szczególnie pasują do konkretnych pór roku. Wiosną i latem dobrze wyglądają bukiety lekkie i wesołe, zaś jesienią i zimą — cięższe, o barwach mocniejszych, nasyconych, czasem wręcz lodowatych. Bukiet dla Panny Młodej można wykonać właściwie z każdego rodzaju kwiatów. Uroczą wiązankę skomponować można ze świeżo ściętych kwiatów, należy jednak zadbać o to, aby kompozycja nie rozpadła się podczas ceremonii, nawet w tradycyjnym momencie rzucania bukietem. Najpopularniejszym kwiatem wybieranym do bukietów ślubnych jest ciągle róża i kalla. Równie efektownie wyglądają także wiązanki z lilii, eleganckich storczyków, delikatnych orchidei, a nawet subtelnych konwalii. Coraz rzadziej decydujemy się na ułożenie wiązanki z jednego rodzaju kwiatów. Bukiet ślubny ozdabia się wstążkami, perełkami, koralikami i piórami. Zamawiajmy te kwiaty, które lubimy. Słuchajmy jednak rad jak zachowują się one w wiązance.

Przy wyborze kształtu wiązanki wybór jest niemal tak duży jak przy doborze kwiatów. W katalogach, zwłaszcza wiązanek nowoczesnych, znajdziemy mnóstwo fantazyjnych przykładów. Mieliśmy okazje wykonywać kwiatowe kaskady, zwisające torebki, a także romantyczne wianki, berła i tuby. Zdarzały się także luźno związane kwiaty a nawet pojedynczy, i to bez liści. Ciekawe, że mimo wielu możliwości najczęściej wybieranym kolorem jest ecru lub biały, a kształt najbardziej tradycyjny — kulisty. Wybierając kształt i wielkość ślubnego bukietu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim urodę, figurę i wzrost Panny Młodej. Dla drobnych dziewczyn odpowiedni będzie bukiet okrągły lub półkolisty- tworzony na linii koła. Dla bardziej postawnych kobiet, bukiet zwisający- tworzony na linii trójkąta, tego typu kompozycja wysmukli bowiem optycznie sylwetkę. Równie dobrym wyborem będzie też pojedynczy, ale efektowny kwiat. Ponadto kwiaty powinny pasować do sukni - im bardziej ozdobna suknia tym prostszy i skromniejszy powinien być bukiet i odwrotnie im prostsza suknia tym bardziej fantazyjne kwiaty. Pamiętajmy żeby wiązanka nie była większa od właścicielki, i nie może zbytnio przyciągać wzroku – zwracać uwagę ma panna młoda, a nie jej bukiet. Pamiętajmy więc, że wiązanka ślubna podobnie jak suknia, fryzura i makijaż (które stanowią całość) muszą pasować do charakteru urody.

Tak samo ważną kwestią jest wybór koloru kwiatów. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by był on zharmonizowany z kolorem sukni. Sukienka najczęściej jest w kolorze białym lub ecru, jednak mogą pojawić się w niej kolorowe dodatki. W takim przypadki idealnie jest jeśli zbliżony motyw kolorystyczny pojawi się w bukiecie. Kwiaty mogą również pozostać w tonacji sukni, lub mogą z nią kontrastować. Ważnym punktem odniesienia w tej kwestii jest kolor włosów i temperament samej Panny Młodej. Zdecydowana, brunetka o ciemnej karnacji może pozwolić sobie na czerwone róże, które doskonale podkreślą jej temperament. Z kolei zrównoważona, refleksyjna blondynka o jasnej, delikatnej cerze zapewne zdecyduje się na delikatne konwalie lub frezje podkreślające jej wrażliwość.
 
Aktualnie, coraz częściej obserwujemy powrót do tradycyjnego zwyczaju wpinania żywych kwiatów we włosy. Jeżeli już zdecydujemy się na taki dodatek, pamiętajmy, że powinien on idealnie komponować się z bukietem. Należy dobrze zabezpieczyć kwiat, aby uchronić go przed zwiędnięciem czy wypadnięciem. Łodyżki powinny być zabezpieczone specjalną taśmą, a sam kwiat spryskany odpowiednim preparatem, który zapobiegnie więdnięciu. Pamiętajmy, że musi on dotrwać w dobrym stanie aż do końca przyjęcia weselnego. Modna jest również biżuteria wykonana z żywych kwiatów – diademy kwiatowe, bransoletki czy naszyjniki z elementami kwiatowymi.

Dla pana młodego tworzymy przypinkę do butonierki. Z reguły przypinka jest mniej lub bardziej misternym dziełem komponowanym z kwiatów z wiązanki ślubnej. Proponujemy również wykonanie wiązanki druhnie według podobnych zasad oraz przypinkę świadkowi.

Aby małżeńskie życie usłane było kwiatami, pamiętajmy o starym przesądzie, który mówi, że po weselu ślubną wiązankę należy... spalić lub podarować bliskiej sercu kobiecie. W żadnym wypadku nie należy jej suszyć- gdyż wraz z nią ususzymy miłość...

wszelkie prawa zastrzeżone 2008
created by projektujemy